BMS, BACS, BEMS. Ką reiškia šie raidžių deriniai pastatų ūkio valdyme? Kuo automatinė pastato valdymo sistema skiriasi nuo kompiuterinės valdymo sistemos? Jūsų dėmesiui – ne tik tai, bet ir trumpa šių sistemų istorija.
Pastato valdymo sistemų evoliucija
Iki septintojo dešimtmečio beveik visų didelių komercinių pastatų valdymas – termostatų ir vožtuvų reguliavimas – buvo atliekamas pasitelkiant pneumatiką. 80-aisiais rinkoje atsiradus pirmiesiems prieinamiems kompiuteriams, šie buvo išbandyti ir pastatų sistemų valdymo optimizavime.
Iš pradžių vienas centrinis kompiuteris apdorodavo visus procesus. Netrukus paaiškėjo, kad žymiai efektyvesnis būdas – integruoti atskirus skaitmeninius valdiklius (kompiuterius) į pagrindinius pastato šildymo, vėdinimo, apšvietimo įrenginius, o šiuos valdyti iš centrinės sistemos arba kompiuterio.
Taip gimė pirmosios BAS/BMS (building automation/managment system) arba kitaip – automatinės pastato valdymo sistemos.
Apie 1995 metus šios sistemos buvo pradėtos jungti prie interneto. Šiandien centrinio valdymo automatizavimo aparatai užleido vietą debesijos pagrindu veikiančiai programinei įrangai, kuri leidžia pastatus valdyti nuotoliniu būdu.
Nors 9 % pasaulyje suvartojamos energijos yra kontroliuojama per BMS sistemas, tačiau tik apie 15 proc. pastatų turi integruotus BMS. Ilgą laiką ši sistemą reikalavo itin didelių investicijų, o jos įdiegimas buvo laikomas sudėtingu ir ilgu procesu. Taigi, BMS buvo diegiamas tik dideliuose komerciniuose pastatuose.
Gera žinia ta, kad pastaraisiais metais apstu naujų technologijų ir jas siūlančių spartuolių, kurie leidžia išbandyti pastato valdymo automatizavimą mažesniais kaštais, o gaunama nauda – taupant energijos ir žmogiškuosius resursus – itin greitai atperka investicijas.
Vykstant technologinei pastatų valdymo sistemų evoliucijai, natūraliai atsirado papildomų funkcijų. Dėl to keitėsi sistemų pavadinimai ir trumpiniai. Aptarkime tris pagrindines sąvokas.
BMS
BMS (building management systems) – tai pastatuose įdiegta kompiuterinė valdymo sistema, kuri valdo ir stebi pastato mechaninę ir elektros įrangą, tokią kaip vėdinimas, apšvietimas, elektros, priešgaisrinės ir apsaugos sistemos.
BMS susideda iš programinės ir techninės įrangos. Tradicinės BMS turi serverius, priežiūros įrenginius, integruotus valdiklius, taip pat žinomus kaip pastatų automatizavimo sistema (BAS). BMS jungia šildymo, vedinimo, kondicionavimo ir kitą pastatų įrangą, kad ši veiktų kaip vienas integruotas įrenginys. Tai leidžia centralizuoti operacijas ir palengvinti duomenų vizualizavimą per vartotojo sąsają.
BACS
BACS (Building Automation and Control System) – yra standartinis terminas naudojamas apibūdinti išmanią pastato valdymo sistemą pagal EN ISO 16484-2:2004. Pagrindinis skirtumas tarp BACS ir BMS yra automatizacijos lygis.
Į BMS sąvoką patekdavo ir kitos su pastato valdymu susijusios veiklos, kurios nepasižymėdavo dideliu automatizavimo lygiu. Tuo tarpu atsiradus tokioms technologijoms kaip dirbtinis intelektas ir debesyse esančios duomenų analitikos platformos, BACS terminas tapo tikslesnis apibūdinant pasiektą pastato automatizacijos ir nuotolinio valdymo potencialą. Daugumą modernių pastato valdymo sistemų reiktų vadinti BACS.
BEMS
BEMS (building energy management systems) – tai į pastatą integruotos kompiuterizuotos sistemos, skirtos su energija susijusių priežiūros įrenginių – šildymo, vėdinimo ir oro kondicionavimo sistemų, apšvietimo, elektros sistemų – stebėjimui ir valdymui.
Frazė BEMS kartais vartojama norint apibūdinti BMS, tačiau tai nėra tikslu, mat BEMS yra tik dalis šios sistemos. BMS pastatų valdymo sistemos gali būti naudojamos stebėti ir valdyti įvairias pastato sistemas, įskaitant gaisro, dūmų aptikimą ir signalizaciją, judesio detektorius, CCTV apsaugą ir praėjimo kontrolę, liftus ir pan.
BEMS apibūdina tik su energijos vartojimo kontrole susijusias sistemas. Šios sistemos ypač plėtėsi ir tobulėjo pastaruoju metu pritaikant naujausias dirbtinio intelekto, duomenų analitikos bei daiktų interneto (IoT) technologijas.
Modernios BEMS įgalina nuotolinį stebėjimą realiu laiku ir integruotą įvairių prijungtų sistemų valdymą, leidžiantį stebėti veikimo režimus, energijos naudojimą, aplinkos sąlygas, našumą ir komfortą. BEMS taip pat gali aktyvuoti aliarmus, kai kuriais atvejais nuspėti problemas ir informuoti priežiūros programas. Yra galimybė saugoti istorinių rezultatų įrašus ir juos palyginti su kitų pastatų duomenimis. Be to, teikiamos automatizuotos pastato energijos suvartojimo ataskaitos.
Maži pastatai gali turėti nepriklausomą energijos sistemų valdymą. Didesniuose ar sudėtingesniuose pastatuose, kuriuose yra daug energijos naudojančių kompleksiškų sistemų, verta rinktis vieną automatizuotą pastato energijos valdymo sistemą. Taip užtikrinama geresnė kontrolė ir ženklus resursų taupymas.
Kitame straipsnyje nagrinėsime pastatų priežiūros sistemų integravimo lygius.
Šis straipsnis Jums buvo naudingas ir įdomus? Sekite mūsų LinkedIn profilį arba apsilankykite cse.lt naujienų skiltyje. Čia dalinamės praktiška informacija apie pastatų priežiūrą ir inžineriją.